Hormonrendszer

A legfontosabb belső elválasztású mirigyeink:

Jellemzői: különböző hormonokat termelnek, melyeket közvetlenül a vérbe juttatnak, így fejtve ki hatásukat az adott célszervné.

Az agyalapi mirigy elülső és hátulsó lebenyre osztható.

A legfontosabb belső elválasztású mirigy: az "ezermester mirigy", amely a többi belső elválasztású mirigy működését is szabályozza - az.: agyalapi mirigy (hypofízis).

Jellemzői: babszem nagyságú, a koponya ékcsontjának üregében helyezkedik el. Szoros kapcsolatban áll a felette lévő agyterülettel, a hypotahalamussal. Helyesebb hypotalamo-hypofizeális rendszerről beszélni. E rendszerben kapcsolódik össze a legszorosabban az idegrendszer és a hormonális rendszer működése.

Az elülső lebenyben termelődnek :

A hátulsó lebenyben termelődnek:

A hypofízis hormonjai: összetett fehérjék, vagy polipeptidek.

Az agyalapi mirigy által irányított belső elválasztású mirigyek egyike a mellékvese. Emberben, a bab alakú vesék csúcsán piramis alakban helyezkednek el. Kéreg és velőállományból áll.

A mellékvesekéreg hormonokat tartalmazó un. hormontabletták szedése napjainkban elterjedt a sportolók körében.Való igaz, hogy az intenzív edzések hatására a hormontartalmú tabletták növelik a sportolók izomzatát. Szedésük mind a férfiakban, mind a nőkben rendkívül veszélyes nem kívánt mellékhatásaik miatt (májkárosodás, izületi sérülések) léphetnek fel.

A nemi működésben, az ivarsejtek termelésében potenciazavarok, frigiditás léphetnek fel.

A mellékvesekéreg hormonjai:

Mellékvese velőállománya. Termeli az adrenalint, ami nemcsak a szív de a vázizmok ereit is tágítja termeli. A bőr és a tápcsatorna ereit szűkíti. Emeli a vércukor és a zsírsav szintjét. Valamint a noradrenalint, ami csak a szív koronáriáit tágítja, a többit szűkíti termeli.

Pajzsmirigy

A gégénél, a pajzsporc előtt helyezkedik el. Többféle hormont is termel, de 90 % a Tiroxin, ami a szervezet legáltalánosabb hatású hormonja az emberi szervezet normális fejlődéséhez elengedhetetlen. (Pl. serkenti a növekedést, fokozza az alapanyagcserét, alapja a csontosodási folyamatnak, az agyszövet fejlődésének).

A tiroxin termelést az agyalapi mirigy pajzsmirigy serkentő hormonja szabályozza.

A pajzsmirigy Kalcitonin nevű hormonja a vér kalcium anyagcseréjét szabályozza.

Mellékpajzsmirigy

A pajzsmirigy mögötti kötőszövetbe ágyazva négy rizsszem nagyságú testecskéből áll. A parathormont termeli, amely a szervezet kalcium anyagcseréjét biztosítja. Ha kevés parathormon termelődik, un. tetániás görcsök léphetnek fel a szervezetben. Túlzott termelődésekor a csontok felritkulnak, "lágyulnak", a zsigerek meszesedésnek indulnak.

Hasnyálmirigy

A patkóbél és a gyomor között helyezkedik el .Belső elválasztású mirigyei termelik az inzulint (insula=sziget) ami 51 aminosavból álló polipeptid. Hiányában a vércukorszint megnő és kialakul a cukorbetegség, amely lehet veleszületett és szerzett. Insulin hatására a vércukorszint csökken.

Termeli még a glukagont ami emeli a vércukorszintet (működése ellentétes az inzulinnal).

A máj e két hormon segítségével (inzulin és glukagon) alakítja ki a vércukorszintet. A vércukorszint szabályozásában résztvevő hormonok hatását az idegrendszer hangolja össze.

A belső elválasztású mirigyrendszer működésének szabályozását főleg a tobozmirigy (epifízis) és az agyalapi mirigy (hipofízis) látja el.

A tobozmirigy a köztiagy része, ami az :

- egyedfejlődésre

- az ivarszervek működésére is ható hormonokat termel - de ezek a hormonok hatnak a hipotalamusz és az agyalapi mirigy valamint a többi belső elválasztású mirigy működésére is. legfőbb jellemzője, hogy ritmusosan működik, a fényviszonyokhoz , a Naphoz és az évszakokhoz igazodva .

Nemi mirigyek

A hipofízis elülső lebenyében termelődő hormonok:

Szerepük a leányok életében jelentős. A serdülés , az anyaság, a szoptatás ezen hormonok nélkül elképzelhetetlen.

A serdülőkori változás valószínűleg attól indul meg, hogy a hipotalamusz szexuális központjának érzékenysége csökken a tüszőhormonnal szemben - ezért a szexuális központban egy speciális szabályozó hormon az un. gonadotrop felszabadító faktor termelődik, aminek következménye - a lányok életében a menstruációs ciklus beindulása. Ezen folyamat hatására fokozódik az FSH hormon termelődése.

A ciklus kezdete, a menstruáció első napja. Közvetlen kiváltója, a petefészekben termelődő FSH és LH hormonok szintjének megváltozása. A fokozott FSH termelődés visszahat a hipofízisre, aminek hatására megnő az LH hormon termelődése. Ennek következménye a tüszőrepedés (ovuláció). A megrepedt tüsző ágya átalakul sárgatestté (LH) és az általa termelt sárgatest hormon (progeszteron) készíti fel a méh nyálkahártyáját a petesejt befogadására.

Ha a petesejt nem termékenyült meg, nincs mit befogadni, ekkor a méh nyálkahártyája (az esedékes menstruációs időben) - általában az előző menzesztől számított 28. napon vérzés közepette leválik. Ez a folyamat a menstruáció, vagy havi vérzés.